Medlemskredse

Medlemskredse i Grundtvigsk Forum – Vil du være med?

De lokale kredse i Grundtvigsk Forum er selvstændige i forhold til landsorganisationen. Kredsene afholder folkeoplysende foredrag og har møder om folkelige og kirkelige spørgsmål. Vil du deltage i en kreds, finder du kontaktoplysninger herunder.

FYN

Odense Højskoleforening – Olav Grue, formand@oh-odense.dk, 40267807, 66189808, Tønnesvej 4, 5270  Odense N

Odense Valgmenighed – Anne Grete Pilgaard, 61410052, annegretepilgaard@gmail.com, Skovbrynet 17, 5260 Odense S

Ryslinge Valgmenighed – Asbjørn Nyholt, 40209613, an@nyholt.dk, Gl. Nyborgvej 61, Trunderup, 5772 Kværndrup

Sdr. Nærå Valgmenighed – Ina Balle Aagaard,  65 99 11 02 / 31 72 31 69,  ina@valgmenigheden.dk, Stationsvej 171, Sdr Nærå, 5792  Aarslev

JYLLAND

  • Syd

Ansager-Skovlund Foredragsforening  – Trine Rask Kristensen,  24489812,  trinerask@mail.dk,  Sømosen 14,  6823 Ansager

Balle Valgmenighed – Else Sandahl Pedersen, 75881024/61547124, Else.Sandahl.Pedersen@skolekom.dk, Sødovervej 50, 7182 Bredsten

Foredragsforeningen Salonen, Esbjerg – Erik Kiørbye, 75131228, kiorbye@esenet.dk, Finsensgade 7 2-3, 6700 Esbjerg

Gjesing Foredragsforening – Jacoba Jensen, 40538636, jacoba@privatmail.dk, Blåbærvej 14, 6715  Esbjerg N

Grundtvigsk Foredragsforening i Sædding – Jørn Munksgaard,  30525225, info@grundtvigskforening.dk, Lyngvej 54, 6710  Esbjerg V

Grundtvigsk Foredragsforening i Varde – Morten Thaysen, 75220234, mth@km.dk, Vestervold 1, 6800 Varde

Grundtvigsk Foredragsforening i Ølgod –  Else Maersk, 61384276, else.maersk@mail.dk, Egknudvej 22, 6870  Ølgod

Grundtvigsk Forum for Bramming og Omegn – Aage Fredslund, 51889480 , aagef@hotmail.com, Kirketoften 11, 6740  Bramming

Grundtvigsk Forum Askov – Paul Monrad, 75365711, paulmonrad@gmail.com, Vejenvej 21, 6600 Vejen Askov

Grundtvigsk Forum for Fredericia Provsti og Omegn – Ole Engberg, 75954024, oen@km.dk, Bredstrupvej 128, 7000  Fredericia

Grundtvigsk Forum Give – Kirsten Møller, 75731026, ellenaa@stofanet.dk, Gartnervænget 6, 7323 Give

Grundtvigsk Forum Holsted – Johan Veldboom, 21852493, erjoveldboom@live.dk, Tvilevej 4, 6670  Holsted

Grundtvigsk Forum i Billund – Gitte Jørgensen, gittejorgensenbillund@gmail.com, Sønderkær 185, 7190  Billund

Grundtvigsk Forum i Jerne – Tove Riber, 75142884, triber752@gmail.com, Skoleparken 3 st. th, 6705 Esbjerg Ø

Grundtvigsk Forum i Skads Sogn – Finn Ryneld, 75160048, finnryneld@bbsyd.dk, Majgårdsparken 23, 6705  Esbjerg Ø

Hjerting Højskoleforening – Else Marie Jørgensen, 75115454, ajogemj@gmail.com, Galeasen 3, 6710 Esbjerg V

Rødding Frimenighed – Mette Geil, 74841117 / 26847361, mail@mettegeil.dk, Kirkebakken 2, 6630 Rødding

Sct. Jørgens Højskoleforening – Rasmus Callesen, 41573116, rasmuscallesen@oncable.dk, Farverhus 41, 6200 Aabenraa

Ågård Frimenighed – Per Rasmussen, 75553028 / 61614055, pnr@dif.dk, Elme Allé 9, Vesterknebel, 6040  Egtved

  • Midt

Aulum-Vinding-Vind Valgmenighed – Ronald Risvig, 97472413, ronald-risvig@hotmail.com, Holstebrovej 9, 7490  Aulum

Bering Valgmenighed – Lars Christensen, 60887650, formand@beringvalgmenighed.dk, Grøfthøjparken 157G 3.sal, 8260 Viby

Grundtvigsk Forum – Århus Højskoleforening – Kirkeligt Samfund – Anders Thyrring Andersen, ata@km.dk, Hans Broges Gade 15 2. th., 8000  Aarhus C

Brande-egnens Højskoleforening – Arne Holst-Larsen, 97180191, ahl@km.dk, Storegade 10 A, 7330 Brande

Bøvling Valgmenighed – Joan Trelborg, 97885251 , formand@boevlingvalgmenighed.dk, Brogårdvej 36, 7650 Bøvlingbjerg

De grundtvigske i Viborg Stift – Peter Hedegaard, 23678822, Phedegaard1957@gmail.com, Valmuevej 57, 7500 Holstebro

Gjellerup Valgmenighed – Karen Marie Holm, 97116756,karenmarie@holm.mail.dk, Søndermarken 6, 7400 Herning

Gjerrild-Hemmed-Bønnerup Sognehøjskole – Eva Vibeke Andersen, evan@km.dk, Krogen 1, 8500  Grenå

Grundtvigsk Forening for Viborg – Asger Loldrup, a.loldrup@gmail.com, Amtmandshøjen 5, 8800  Viborg

Grundtvigsk Forening Vinderup – Ole Libergren, 97 44 00 65, ivansjensen@mail.dk, Ulstrupvej 3, 7830  Vinderup

Grundtvigsk Forum for Ringkøbing – Hans Ole Krebs Lange, 97337011, hokl@km.dk, Gadegårdsvej 3, 6950  Ringkøbing

Grundtvigsk Forum for Skjern-Tarm – Arne Bach, 29618607, arnebak@mail.tele.dk, Grønsiskenvej 33, 6950 Ringkøbing

Grundtvigsk Forum Thyholm-Jegindø – Karen Steffensen, 97871014, k-k-steffensen@mail.tele.dk, Søndergade 10, 7790  Thyholm

Herning Valgmenighed – Laura Jepsen, 23712257, jepsen.laura@gmail.com, Webersvej 20, 7400 Herning

Holstebro Valgmenighed – Karen Bjerre Madsen, karen.bjerre.madsen@mail.dk, Sundevedsgade 20, 7500 Holstebro

Højskoleaftener i Them – Andreas Engelbrecht Hansen, EogS@madsen.mail.dk, Kirkebakken 3, 8653 Them

Kjellerup og Omegn Valgmenighed – Anette Skorstengaard, fam.skorstengaard@gmail.com, Illervej 16, 8620  Kjellerup

Lemvig og Omegns Valgmenighed – Hans Nørkjær, 97820052, praest@lemvigvalgmenighed.dk, Kirkevej 4, 7620  Lemvig

Studenterkredsen i Århus – Jakob Schweppenhäuser, Marstrandsgade 23 3. tv., 8000 Aarhus C

Odder Valgmenighed – Jane Erritzøe, 6054 6569, jane.erritzoe@gmail.com, Østergade 18, 8300 Odder

Silkeborg Højskoleforening – Agnes Kvamm, 24649194, agneskvamm@hotmail.com, Slesvigvej 11, 8600 Silkeborg

  • Nord

Astrup Grundtvigsk Forum – Jens Olesen, 98965386, jens_olesen@nordfiber.dk, Brudehøjvej 27  Bjergby, 9800 Hjørring

Grundtvigsk Forum i Elling/Strandby og Jerup Sogne – Bent Hansen, 98481138, bentchansen@gmail.com, Rypevej 11, 9970 Strandby

Grundtvigsk Forum for Hjørring – Thomas Reinholdt Rasmussen, trr@km.dk, Store Kirkestræde 15, 9800 Hjørring

Grundtvigsk Forum Jerslev og Omegn – Anne Birgitte Vadsholt Christensen, gitte406@hotmail.com, Voldgade 33 9740 Jerslev J

Højskoleforeningen Hobro og Omegn – Thyge Trads, 98651224, t.trads@dlgtele.dk, Strandparken 92, 9500  Hobro

Højskoleforeningen K.S Grenå – Kenneth Sørensen, kens@km.dk, Myntevej 32, 8500  Grenå

Klim-Hannæs Valgmenighed – Lotte Lolk, 97993376 / 30624556,  lotte.lolk@mail.dk, Arupvej 38, Arup, 7742 Vesløs

Nykøbing Mors Højskoleforening – Svend Erik Primdal, sv.e.primdal@post.tele.dk, Jasminvej 20, 7900  Nykøbing M

 

Sjælland og Bornholm

Bordings Friskole – Bordings Friskole, kontor@bordings.dk, Øster Søgade 86-88, 2100 København Ø

Studenterkredsen i København – Rasmus  Jensen, rasmusj89@gmail.com, Bentzonsvej 8 st.th., 2000 Frederiksberg

Sankt Stefans Kirke, København – Thomas Høg Nørager, thn@km.dk, Vedbækgade 12 2, 2200  København N

Frederiksborg Valgmenighed – Ida-lykke Bang, 48266512 / 30126260, bangogbang@mail.dk, Stenvænget 15, Gadevang, 3400 Hillerød

Ubberup Valgmenighed – Steen Gammelby, 40413347, dsgammelby@outlook.dk, Ellekærvej 10, Bastrup, 4400 Kalundborg

Vallekilde Valgmenighed – Berit Hansen, 24612604, berit.s.hansen@skolekom.dk, Lupinvej 14, 4470 Svebøllee

Vartov Valgmenighed – Vibeke Hein, 20198990, Kongevejen 467b, 2840 Holte

Havrebjerg Valgmenighed – Henning Ipsen, 56484277, ipsenhh@gmail.com, Lærketoften 12, 4281 Gørlev

Høve Valgmenighed – Nana Hauge, haugenana@hotmail.com, Sorø Landevej 306, Høve, 4261 Dalmose

Københavns Højskoleforening – Jacob Jensen, formand: 50590789, foreningen: 30718030, info@koehoe.dk

Københavns Valgmenighed – Klaus Skovsted, 51409620, klaus@skovsted.info, Valdemars Allé 30, 2860 Søborg

Osted Valgmenighed – Ove Korsgaard, 26166788, ove@dpu.dk Valorevej 59, Valore, 4130 Viby Sj.

Liselund Møde- og Kursussted – Mogens Hemmingsen, 58523120, info@liselund.dk, Slots Alle 44, 4200 Slagelse

Grundtvigsk Forum Bornholm – Ivar Lærkesen, ilaerkesen@gmail.com, Baneparken 2, Nylars, 3720 Aakirkeby